Достапни линкови

Вашингтон: САД ја укинаа воената помош за 35 држави


Соединетите Држави им ја укинаа воената помош на околу 35 држави, кои не го потпишаа договорот за изземање на американските граѓани од Меѓународниот кривичен суд. Меѓу нив, од балканскиот регион се Бугарија, Хрватска и Србија и Црна Гора. Белата куќа соопшти дека некои земји можеби ќе бидат исклучени од санкциите доколку во наредниот период го потпишат договорот.
XS
SM
MD
LG