Достапни линкови

Вашингтон: Претставничкиот дом на Конгресот ја изгласа Јадранската повелба


Преставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа со резолуција ја подржа американско – јадранската повелба и го повика НАТО да ги покани Македонија, Хрватска и Албанија да станат членки на Алијансата. Резолуцијата беше предложена од демократот Елиот Енџел, член на Комитетот за меѓународни односи кој им честиташе на трите држави за надминување на нивните проблеми во минатото. Соединетите Држави и Албанија, Македонија и Хрватска ја потпишаа повелбата на 2 Мај во Тирана.
XS
SM
MD
LG