Достапни линкови

Женева: СЗО утре ќе прогласи дека епидемијата на САРС во Хонг Конг е под контрола


Светската здравствена Организација утре треба да прогласи дека епидемијата на смртоносната болест САРС во Хонг-Конг е ставена под контрола. Ова откако помина задолѓителниот периот од дваесет дена во кој не е регистриран нов случај на заболен од атипичниот белодробен синдром. Во Хонг Конг од САРС починаа речиси триста луѓе. Оваа болест е сеуште присутна во Канада, каде досега починале вкупно 36 лица.
XS
SM
MD
LG