Достапни линкови

вжПариз: Покрената истражна постапка за тероризам против десетмина Иранци


Против десетмина Иранци за кои се верува дека и припаѓаат на опозиционата група Муџахедини на народот судот во париз покрена истражна постапка за тероризам. Тие беа уапсени минатата недела во обемната акција на француската полиција чија цел беа членовите на организацијата Народни муџахедини. Од мај 2002 година, ова иранско вооружено движење кое се спротиставува на режимот во Техеран, се наоѓа на црната листа на терористички организации на Европската унија и Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG