Достапни линкови

Блиски Исток: Жртви во нови инциденти


Едно седум годишно девојче загина, а најзиниот брат, сестра и дедо се повредени кога еден палестинец отвори оган врз нивниот автомобил, јавија агенциите. Претходно, израелските трупи влегоа во бегалскиот камп Рафа и со тенкови и булдужери уништиле две куќи. Инцидентите доаѓаат по последниот состанок минатата ноќ меѓу палестинскиот премиер Махмуд Абаз и лидерите на радикалните групи на кој не беше постигнат договор за прекин на огнот. Агенциите јавуваат дека немало прогрес ниту во разговорите меѓуизраелските и палестинските преставници за безбедност.
XS
SM
MD
LG