Достапни линкови

Хаг: Инагурација на новиот главен обвинител на меѓународниот кривичен суд Луис Морено Окампо


Денеска во Хаг ќе биде инаугуриран првиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд – адвокатот за човекови права Луис Морено Окампо. Судот се соочува со американското спротивставување поради стравувањето на Вашингтон дека американските војници би можеле да бидат обвинувани од политички причини. Администрацијата на претседателот Буш досега потпиша билатерални договори со 37 држави за неиспорачување на американски граѓани на судот.
XS
SM
MD
LG