Достапни линкови

Прага: Прославен исходот на референдумот за влез во ЕУ


Чешката влада и граѓаните на Прага синоќа под отворено небо го прославија позитивниот исход од референдумот што се одржа вчера и завчера за влегувањето на Чешка во Европската Унија во Мај 2004 година. Според официјалните резултати, на гласање излегле 55 насто од избирачите од кои 77 проценти го дадо својот глас за влез во Европската Унија. Европската Комисија ја поздрави одлуката на чешкиот народ.
XS
SM
MD
LG