Достапни линкови

Сирија: САД бараат помош во борбата против тероризмот


Американскиот државен секретар Колин Пауел побарал од Сирија да помогне во битката против тероризмот на Блискиот Исток. Како што соопшти Стејт Департментот, Пауел разговарал по телефон со сирискиот министер за надворешни работи Фарук Ал Шара, а слични барања биле упатени и до Египет, Јордан и Саудиска Арабија. Според официајлен Вашингтон, Сирија го помоага тероризмот, а радикалното движење Хамас има свои експозитури во Дамаск.
XS
SM
MD
LG