Достапни линкови

Бајконур: Лансирање на вселенско летало до Марс


Со задача да провери има ли живот на Марс денеска од космодромот Бајконур ќе биде лансирано вселенско летало наречено Бигл два. Станува збор за прв комплетно европски проект чија вредност изнесува 300 милиони евра. Доколку мисијата биде успешна Бигл два ќе испрати инфрмации за марс во рок од 6 месеци.
XS
SM
MD
LG