Достапни линкови

Евијан: Антилобалистички демонстрации


Средбата на лидерите на 8те најразвиените земји во светот е проследена и со антиглобалистички протести и демонстрации од двете страни на француско-швајцарската граница. Најголемите протести се одржаа во швајцарскиот град Лозана. Околу 10 лица меѓу нив и двајца полицајци се повредени во протестите, а во акцијата на полицијата се уапсени околу 400 анти глобалистички активисти.
XS
SM
MD
LG