Достапни линкови

Монт Еверест: 50 години од првото освојување на врвот


Денеска се одбележува Пеесет годишнината од првото освојување на Монт Еверест. На денешен ден во 1953 година на највисокиот врв на светот први се искачија Едмунд Хилари и шерпазот Тензинг Норгај. Од тогаш досега Монт Еверест го имаат освоено повеќе од илјада и триста планинари.
XS
SM
MD
LG