Достапни линкови

Москва: Кина презема ефикасни мерки за спречување на ширењето на САРС


Кина превзема ефикасни мерки за спречување на ширењето на вирусот САРС, изјави кинескиот претседател Ху Џинтао во Москва. Тој оцени дека атипичната пневмонија е предизвик за целата меѓународна заедница која мора да соработува во совладувањето на оваа болест. Кинескиот претседател Ху Џинтао изјави во Москва дека односите со Русија влегуваат во нова фаза на соработка. Тој во обраќањето на Институтот за меѓународни односи се заложи за посилна улога на Обединетите Нации во решавањето на светските проблеми.
XS
SM
MD
LG