Достапни линкови

Рига: Сертаб Ернер победи на евровизија


Сертаб Ернер и нејзината ,, Every Way that I can,, и ја донесоа првата победа на синоќешниот 48 по ред фестивал на Евровизијата што се одржа во главниот град на Летонија - Рига. На второ место се пласираа белгијанците од Урбан Трад, а на трето популарното руско дуо Тату. Повеќе од 150 милиони гледачи беа во можност да го гледаат 3 часовното шоу во кое настапија пеачи и групи од 26 земји членки на Евро-визијата.
XS
SM
MD
LG