Достапни линкови

Париз: Денеска протести поради реформите во пензискиот и образовниот систем


За денеска во Париз се најавени протести поради најавените реформи во пензискиот и образовниот систем кои треба да бидат усвоени во среда. Протесот, како што јавуваат агенциите, би требало да биде еден од најголемите што досега се одржани во Париз, бидејки се најавува доаѓање на 800 илјади луѓе од цела Франција. Според предложените реформи наместо 37 за добивање право на пензија ќе бидат потребни 40 години.
XS
SM
MD
LG