Достапни линкови

Блиски Исток: Убиени тројца Палестинци во напад на израелската војска


Тројца Палестинци, меѓу кои, едно момче се убиени во нападот на израелската армија во Беит Ханун во Газа. Армијата соопшти дека целта на нападот е да се спречат палестинските ракетни напади врз израелските погранични села. Нападот се совпаѓа со одбележувањето на 55 годишнината од палестинаската Накба загубата на татковината во 1948 година од новата држава Израел. Палестинското раководство инаку го прифати мировниот план во кој се повикува запирање на насилствата и формирање палестинска држава до 2005 година.
XS
SM
MD
LG