Достапни линкови

Берлин: Германската економија во рецесија


Германското производство доживеа пад за 0,2 процента во првиот квартал од годинава, според официјалните бројки, со што најголемата европска економија влезе во рецесија. Рецесијата се дефинира кога два квартала по ред се бележи негативен економски растеж. Министерот за финансии Ханс Еихел изјави дека Германија ќе го надмине европскиот лимит за дефицит од три проценти втора година по ред.
XS
SM
MD
LG