Достапни линкови

Багдад: До сега пронајдени 2200 тела во масовни горбници


Екипите кои работат на ископување на масовните гробници во централен Ирак соопштија дека досега пронашле над две илјади и двеста тела. Се верува дека во гробницата во Хилах, стотина километри јужно од Багдад, биле закопани телата на лицата кои учествувале во неуспешниот шиитски бунт во 1991 – ва година против Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG