Достапни линкови

Кина: Најмалку 60 загинати во експлозија во рудник


Најмалку шеесет лица загинале, а дваесетина се водат како исчезнати во експлозијата во еден рудник за јаглен во источна Кина. Според кинеската државна телевизија, се испитуваат причините за експлозијата. Во минатата година во рударски несреќи во Кина загинаа повеќе од 14 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG