Достапни линкови

Вашингтон: Во текот на неделава резолуција за укинување на санкциите кон Ирак


Соединетите Држави суспендираа некои економски санкции против Ирак со цел да биде олеснета хуманитарната помош за таа земја. Американскиот државен секретар Колин Пауел, по синоќешните разговори со генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан најави дека Вашингтон во текот на неделава ќе му презентира резолуција на Советот за безбедност во која ќе се бара целосно укинување на ирачките санкции.
XS
SM
MD
LG