Достапни линкови

Милано: Силвио Берлускони пред суд


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска треба да се појави во судот во Милано во врска со обвинувањата дека тој поткупувал судии во битката за преземање на една корпорација во осудесетите години од минатиот век. Берлускони ги отфрли овие обвинувања и го обвини миланскиот суд за политички мотивирана кампања против него. Аналитичарите сметаат дека доколку биде потврдена вината на Берлускони, тоа би создало институционална криза во Италија
XS
SM
MD
LG