Достапни линкови

Родос: Дводневна неформална средба на шефовите на дипломаиите на земјите од ЕУ


Шефовите на дипломатиите на Европската Унија на дводневниот состанок на грчкиот остров Родос се очекува да го разгледаат контроверзниот план за нивен заеднички воен штаб кој ќе биде одвоен од НАТО. Овој план што деновиве го предложија Франција, Германија, Белгија и Луксембург беше критикуван од Соединетите Држави, како и од другите членки на Унијата со образложение дека тоа ќе придонесе за распаѓање на НАТО.
XS
SM
MD
LG