Достапни линкови

Пекинг: Проширен карантинот во Пекинг


Властите во Пекинг со кордони одвоија уште две станбени згради во обид да го спречат ширењето на вирусот Сарс со што во карантин во главниот град на Кина се наоѓаат околу 10 илјади луѓе. Градоначалникот на Пекинг изјави дека поради пневмонијата, болниците во градот ќе бидат преплавени од заболени луѓе. Во меѓувреме е соопштено дека во Кина од Сарс-от починале уште 11 лица, а пријавени се уште 170 нови случаји со што вкупно бројот порасна на 3 ипол илдаи заразени луѓе.
XS
SM
MD
LG