Достапни линкови

Багдад: Разговори на ирачки претставници со цивилниот администратор Џеј Гарнер


Околу 200 ирачки претставници денеска во Багдад разговараа со американскиот цивилен администратор Џеј Гарнер за новата власт во Ирак. Неколку стотици шиитски муслимани протестираа во центарот на градот, сметајки дека нивните верски лидери од Наџаф не се соодветно застапени. Некои ирачани бараа и ослободување на самопрогласениот градоначалник на Багдад Мухамед Зубаиди, кој вчера беше притворен од американските сили.
XS
SM
MD
LG