Достапни линкови

Куба: Кастро најави егзекуција на киднаперите што сакаа да пребегаат во САД


Кубанскиот претседател Фидел Кастро изјави дека егзекуцијата на тројцата киднапери на фери-бродот, кои сакаа со него да побегнат во Соединетите држави, имаше за цел да ја одбегне американската агресија на Куба. Во телевизискиот говор Кастро рече дека агзекуцијата е за се спречат сличните пребегнувања кои би можеле да бидат претекст за Вашингтон да лансира воена агресија врз Кубанскиот остров.
XS
SM
MD
LG