Достапни линкови

Бајконур: Лансиран вселенскиот брод Сојуз ТМА


Вселенскиот брод Сојуз ТМА со руско-американски екипаж денеска е успешно лансиран од космодромот во Бајконур во Казахстан кон Меѓународната вселенска станица. Соуз треба да стигне до станицата во текот на утрешниот ден. Ова е прва вселенска мисија по катастрофата на американскиот Шатл Колумбија во која загина 7 члениот екипаж.
XS
SM
MD
LG