Достапни линкови

Пекинг: Повеќе од сто нови случаи на САРС


Светската здравствена организација денеска соопшти дека од Пекинг се добиени информации за повеќе од 100 нови случаји на вирусот САРС и за уште две нови жртви во главниот град на Кина. Комунистичката партија го смени градоначалникот на Пекинг Менг Ксуенонг од должноста поради прикривање на вистинските податоци за смртоносната пневмонија. Се смета дека од Сарс – от досега во светот животот го загубиле повеќе од 200 лица, а се заболени околу 3800.
XS
SM
MD
LG