Достапни линкови

Вашингтон: Се почестинајавите за воспоставувањето нова ирачка власт


Се почести се најавите за брзо вопсоставување нова ирачка власт како и дискусиите за иднината на Ирак по Садам Хусеин. Само за неколку дена во јужен Ирак ќе биде воспоставена привремена администрација, изјави за БиБиСИ британскиот министер за одбрана Џефри Хун. Претходно британскиот министер за надворешни Џек Стоу најави одржување конференција на која треба да се расправа за стуктурата на новата привремена ирачка влада по падот на режимот на Хусеин. Според портпаролот на Бел ;ата Куќа Ари Флечер Соединетите Држави и Велика Британија ќе бидат домаќини на конференцијата за иднината на Ирак. Од друга странба генералниот секретар на арапската лига Амр Муса побара на граѓаните на Ирак да им се дозволи без мешање од страна слободно да ја конституираат новата влада.
XS
SM
MD
LG