Достапни линкови

Мосул: Сојузничките сили напредуваат кон градот


По завземањето на Киркук силите на сојузничката коалиција и курдските единици напредуваат кон градот Мосул на северот на Ирак. Според америкнаскиот секретар за одбрана Донал рамсвелд првите американски и курдски војници веќе влегуваат во градот. Според представник на американската армија ќе биде направен обид за контакт со локалните власти во Мосул за да се договори предавање на ирачките сили.
XS
SM
MD
LG