Достапни линкови

Вашингтон: Лансиран сателит за комуникација


Соединетите држави лансираа воен сателит за безбедна комуникација меѓу претседателот, Пентагон и воените сили во светот. Сателитот Милстар, кој чини 800 милиони долари, заедно со уште четирите што се наоѓаат во орбитата го комплетираат системот за безбедност кој и досега се користеше во војната против Ирак, како на пример за ослободување на заробениот американски војник Џесика Линч.
XS
SM
MD
LG