Достапни линкови

Белфаст: Вечерва средба Буш - Блер


Американскиот претседател Џорџ Буш и британскиот премиер Тони Блер вечер во Белфаст ќе разговараат за ирачката криза. Британија и другите европски држави бараат главната улога во реконструкцијата на Ирак да ја имаат Обединетите Нации, но Вашингтон смета дека мисијата во пост-воен Ирак треба да предводат земјите кои војуваат за соборување на режимот на Садам Хусеин. Блер и Буш ќе разговараат и за решавање на израелско – палестинскиот конфликт.
XS
SM
MD
LG