Достапни линкови

Басра: Жестоки борби, поголем дел од градот под контрола на Британците


Паралелно со борбите за контрола врз Багдад жестоки борби се водат и во басра. Британските воени иозвори соопштуваат дека поголемиот дел од градот е освоен, но оти не е целосно под нивна контрола. Во бробите во Басра синоќа загинале тројца британски војници.
XS
SM
MD
LG