Достапни линкови

Анкара: Посета на иранскиот шеф на дипломатијата


Иранскиот министер за надворешни работи Кемал Шарази денеска во Анкара разговара со своите турски домаќини за ситуацијата во Северен Ирак. Иран и Турција стравуваат дека ирачките курди можат да го завземат богатиот со нафта Киркук што би ги потикнало нивните барања за автономија. Тоа, според Анкара и Техеран ќе се одрази на сличните желби на курдските малцинства во Турција и Иран.
XS
SM
MD
LG