Достапни линкови

Вашингтон: Ирачките команданти убиваат и тепаат за задржување на дисциплината


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека ирачките команданти убивале и тепале за да ја одржат дисиплината меѓу своите трупи. Вчера група ирачки војници кои дезертирала кај Курдите им рекле на преставниците на органзиацијата за човекови права дека на 26 март ирачките власти извршиле егзекуција врз десет дезертери.
XS
SM
MD
LG