Достапни линкови

Москва: Русија го предупреди поглаварот на муслиманската верска заедница


Руските власти го предупредија поглаварот на муслиманската верска заедница во Русија дека неговиот повик за света војна против Соединетите држави е кршење на федералнот закон и оти доколку се повтори, ќе биде казнет. Јавниот обвинител оцени дека таквите повици предизвикуваат религозна омраза. Во Русија живеат околу 20 милиони муслимани.
XS
SM
MD
LG