Достапни линкови

Багдад: Продолжуваат бомбардирањата, сојузничките сили на 50 километри


Сојузничките сили рано изутринава ги продолжија воздушните напади врз цели јужно од Багдад, а силна експлозија е регистрирана и во центарот на градот. Засега нема информации кои цели се нападнати.. Американскиот генерал Стенли МекКристи изјави дека нападите врз Багдад не претставуваат уништување на градот, туку се насочени кон цели на режимот на Садам Хусеин. Според него, американските копнени сили се наоѓаат на околу 48 км од главниот град на Ирак
XS
SM
MD
LG