Достапни линкови

Париз: Репортери без граници повикуваат на истрага за бомбардирањето на ирачката телевизија


Организацијата за заштита на правата на новинарите Репортери без Граници, ја повикаа денеска Меѓународната Хуманитарна Комисија да ги истражува информациите дали англо-американските бомбардирања на ирачката државна телевизија преставува сериозно прекршување на меѓународното хуманитарно право. Според меѓународното право , дистрибутерите на вести не можат да бидат воена цел, наведуваат репортерите без граница.
XS
SM
MD
LG