Достапни линкови

Багдад: Продолжува бомбардирањето и напредокот на сојузниците


Бомбардирањето на Ирак продолжува, а американските сили по неколкудневната пауза го продолжија непредувањето кон Багдад јавуваат агенциите. Во текот на ноќта цел на сојузничките напади биле позициите на републиканската гарда кај градот Карбала, како и периферијата на Багдад. Според висок представноик на американската армија борбената моќ на ирачките елитни единици што го бранат главниот град е намалена.
XS
SM
MD
LG