Достапни линкови

Вашингтон: 47 американски и 25 британски војници до сега загинаа во Ирак


Досега во воената интервенција врз Ирак , загинаа 47 американски и 25 британски војници, а се проценува дека на ирачка страна има 425 цивилни жртви. Според податоците од американската централна команда, Пентагон и британското министерство за одбрана седуммина американски војници се заробени, а 13 се исчезнати. На околу 300.000 војници се очекува да им се придружат уште околу 100.000 припадници на американските сили.Според податоците на американската војска повеке 4500 ирачани се заробени.
XS
SM
MD
LG