Достапни линкови

Стокхолм: Изборот на нов премиер на палестинската власт отвора пат за мирновни разговори


Шведскиот премиер Јоран Персон изјави дека изборот на нов премиер на палестинската власт го отвора патот за првите вистински мировни разговори меѓу израелците и палестинците. Тој додаде дека кон средината на април ќе го посети регионот. Шведска многу пати досега беше домаќин на блискоисточните мировни преговори. како што е познато, палестинскиот лидер Јасар Арафат го наименува Махмуд Абас за нов премиер кој ќе треба да спроведе реформи во палестинската власт.
XS
SM
MD
LG