Достапни линкови

Пјонгјанг: Реакција на Северна Кореа на лансирниот јапонски сателит


Министерството за надворешни работи во Северна Кореја денеска реагираше дека првото лансирање на два јапонски шпионски сателити ќе предизвика нова трка во вооружувањето во регионот. Јапонија лансираше еден сателит со оптички сензор и еден со радар преку кои ке може да се набљудува северно корејската програма за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG