Достапни линкови

Багдад: Отфрлен ирачкиот ултиматум


Ирачкиот парламент на денешната итна седница едногласно го отфрли американскиот ултиматум ,според кој, претседателот Садам Хусеин треба да ја напушти земјата за да биде одбегнат нападот. Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека одбивањето на ултиматумот ќе резултира со воен конфликт. Агенциите јавуваат дека околу 270 илјади американско – британски војници распоредени во Заливот ја чекаат наредбата за напад.
XS
SM
MD
LG