Достапни линкови

Лондон: Високи претставници на британската влада се заканија со оставки


Високи преставници на британката влада, најавија дека ќе поднесат оставки доколку Велика Британија тргне во војна против Ирак без подршка на Советот за Безбедност на ОН. Нема да подржам кршење на меѓународното право и ќе поднесам оставка од мојата функција, изјави министерот за меѓународен развој, Клер Шорт. Доколку Шорт поднес оставка, таа ќе биде првиот висок преставник на битанската влада кој ја напушта својата функција поради ирачката криза.
XS
SM
MD
LG