Достапни линкови

Њујорк: Извештајот на Бликс го оспорува уништувањето на биолошките агенси


Обединетите Нации, во извештајот на шефот на инспекторскиот тим Ханс Бликс кој ке биде доставен денеска, ги оспоруваат тврдењата дека Ирак пред 12 години уништил 21 илјада литри биолошки агенси, меѓу кои и Антраксот. Во извештајот на Бликс, како што јавуваат агенциите, се наведува дека Багдад веројатно произведува нови забранети проектили.
XS
SM
MD
LG