Достапни линкови

Вашингтон: Ратификуван договорот за намалување на нуклеарните ракети за две третини


Американскиот сенат синоќа едногласно го ратификуваше договорот за намалување на американските и руски нуклеарни ракети со голем дострел за две третини. Според договорот двете земји својот арсенал ќе мора да го намалат на иљјада и седумстотини до 2 илјади и 200 нуклрани глави до 2012 година. Моментално САД располагаат со 6 иљјади а Русија 5 иљјади и 500 нуклеарни боеви глави.
XS
SM
MD
LG