Достапни линкови

Кремљ: 1000 Руси ја одбележаа 50 годишнината од смртта на Сталин


Околу 1000 руски граѓани се собраа денеска пред гробницата на Сталин во Кремљ, одбележувајќи ја 50 годишнината од смрта на советскиот диктатор. Меѓу насобраните граѓани беше и лидерот на Комунистичката партија Генадиј Зјуганов. Повеќето руси сметаат дека Сталин е заслужен за победата во војната со нацистичка Германија.
XS
SM
MD
LG