Достапни линкови

Пакистан: Калид Шеил Мохамед предаден на американските власти


Калид Шеик Мохамед, осомничен за организирање на нападите во Соединетите држави на 11 септември, кој вчера беше уапсен во Пакистан, им е предаден на американските власти, соопштија високи владини претставници од Исламабад. Освен Мохамед, кој се наоѓа на листата на најбарани лица на ФБИ, уапсени се уште две лица. Американските власти веруваат дека Мохамед е еден од клучните луѓе на Ал Каеда и организатор на киднапирањето на авионите кои удрија врз зградите во Њујорк и Пентагон.
XS
SM
MD
LG