Достапни линкови

Прага: Вацлав Клаус нов претседател на Чешка


Чешкиот парламент денеска во третиот обид го избра опозициониот лидер Вацлав Клаус за нов шеф на државата откако на втори овој месец, по тринаесет години, му истече последниот мандат на претседателот Вацлав Хавел. Негов против кандидат беше малку познатиот поранешен министер за образование Јан Сокол кој ја имаше поддршката од владејачката коалиција на премиерот Владимир Шпидла.
XS
SM
MD
LG