Достапни линкови

Косово: Најавени нови демонстрации


Косовските албанци за денеска најавија нови демонстрации во јужниот дел од Косовска Митровица поради апсењето на четворица членови на Ослободителната војска на Косово, обвинети од Хашкиот трибунал. Новиот бран протести доаѓа по вчерашните масовни демонстрации во Приштина, на кои учестуваа повеќе од 50 илјади Албанци, барајќи независност на Косово и ослободување на некогашните членови на ОВК.
XS
SM
MD
LG