Достапни линкови

Анкара: Во случај на војна 20 илјади американски војници ќе влезат во Ирак преку Турција


Во случај на војна околу 20 илјади американски војници ке влезат во Северен Ирак преку територијата на Турција, а 40 илјади америкснки војници ќе останат во Турција, изјави шефот на владеачката Партија за правда и развој Реџеп Таип Ердоган. Турскиот парламент пак треба да се изјасни за предлогот на владата во таа земја да бидат распоредени 62 илјади американски војници во случај на војна против Ирак.
XS
SM
MD
LG