Достапни линкови

Хаг: Денеска пресудата за Билјана Плавшиќ


Во Хашкиот трибунал денеска треба да и биде изречена пресуда на поранешната претседателка на Република српска Билјана Плавшиќ. Таа претходно ја призна нејзината вина за прогонување на босанските муслимани и на хрватитите врз основа на политичка, расна и верска основа, за време на војната во Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG